Sole

Sole - związki chemiczne wywodzące z kwasów, których roztwory wodne zawierają kationy metali. Złożone są z atomów metali połączonych z resztami kwasowymi. Sole są ciałami stałymi, krystalicznymi. Ich rozpuszczalność w wodzie jest zróżnicowana od bardzo dobrej do bardzo słabej. W solach amonowych metali jest zastąpiony grupą NH4. Sole są produktami wielu reakcji chemicznych, a przede wszystkim kwasów z zasadami, kwasów z metalami i tlenkami metali. Roztwory wodne soli oraz stopione sole przewodzą prąd elektryczny. Chlorek Sodu ( NaCl) - sól kamienna

     Kryształ CuSO4*5H2O

 

Siarczan(VI) magnezu

 

 

Chlorek miedzi II

Systematyka soli

Roztwory wodne soli mocnych kwasów i mocnych zasad mają zwykle odczyn obojętny. Paradoksalnie, sole mocnych kwasów i słabych zasad mają odczyn kwaśny, zaś sole mocnych zasad i słabych kwasów odczyn zasadowy. Sole słabych kwasów i słabych zasad mogą dawać odczyn zasadowy lub kwaśny, zależnie od stężenia.

Oprócz tego wyróżnia się:

  • Sole nienasycone, które dzieli się na:
    • hydroksysole - zawierające wolne grupy hydroksylowe pochodzące z wyjściowej zasady, zwane niepoprawnie "zasadowymi"
    • wodorosole - zawierające tzw. "kwaśne" atomy wodoru pochodzące z wyjściowego kwasu, które są zwane czasami niepoprawnie "kwaśnymi"
  • sole nasycone - w których nie występują ani grupy hydroksylowe ani "kwaśne" atomy wodoru.

Tzw. sole "zasadowe" i "kwaśne" - bardzo często mają odwrotny odczyn niżby się tego można było spodziewać na podstawie ich niepoprawnej nazwy, podobnie jak to jest z solami mocnych kwasów i słabych zasad.

Nazewnictwo Soli

Nazwa soli składa się z dwóch wyrazów . Pierwszy wyraz określa resztę kwasową . Jeżeli reszta kwasowa pochodzi z kwasu tlenowego , to nazwa reszty kwasowej ma zkończenie - an (np : kwas siarkowy - sól >>siarczan ) . Sole kwasów beztlenowych mają w nazwie zakończenie - ek np : kwas chlorowodorowy , siarkowodorowy, sole >> chlorek i siarczek . Przy nazwach uwzględnia się wartościowości jak i reszty kwasowej tak i metalu.
 

 

Nazwa Kwasu

Nazwa soli

 
  Chlorowodorowy (solny)  HCl

chlorek

 
 

Siarkowodorowy  H2S

siarczek  
  Siarkowy (VI) H2SO4 siarczan (VI)  
  Siarkowy (IV) H2SO3 siarczan (IV)  
  Azotowy (V) HNO3 azotan (V)  
  Węglowy H2CO3 węglan  
  Fosforowy H3PO4 fosforan  
Dysocjacja Jonowa Soli

Sole to przeważnie ciała stałe o budowie krystalicznej, większość z nich dobrze rozpuszcza się w wodzie. Zawsze rozpuszczają się:

  • azotany
  • sole sodu
  • sole potasu
  • sole amonu

Sole dobrze rozpuszczalne w wodzie dysocjują na kationy metali o aniony reszty kwasowej