Kwas Siarkowodorowy

 

Siarkowodór (H2S) - związek chemiczny; w warunkach normalnych jest to bezbarwny gaz o zapachu zgniłych jaj, trujący (stężenie 1 mg siarkowodoru w 1 dm3 powietrza jest śmiertelne).
temperatura topnienia -85,53 °C
temperatura wrzenia -60,34 °C
Dość dobrze rozpuszcza się w wodzie, a jego wodny roztwór zwany jest wodą siarkowodorową, która jest bardzo słabym kwasem beztlenowym. (kPa1 = 6.99. kPa2 = 13) Siarkowodór spala się w powietrzu do tlenku siarki IV (SO2) lub wolnej siarki (w niskiej temperaturze i przy niedostatecznym dopływie tlenu).
Otrzymuje się go przez:
syntezę bezpośrednią z wodoru i zgazowanej siarki
działanie na siarczek żelaza II rozcieńczonym kwasem solnym:
FeS + 2HCl → FeCl2 + H2S
W naturze występuje w wyniku gnicia białek zwierzęcych zawierających siarkę, w niektórych wodach mineralnych oraz w gazach wulkanicznych, towarzyszy także złożom ropy naftowej. Brak życia na dnie mórz i oceanów jest spowodowany również dużym stężeniem siarkowodoru, choć w miejsach występowania siarkowodoru występują bakterie, których procesy metaboliczne są oparte na wchłanianiu siarkowodoru zamiast tlenu. Siarkowodór zalega także nad powierzchnią szamba, co było przczyną wielu wypadków śmiertelnych nieświadomych występowania tam tego gazu osób, które próbowały wejść do zbiornika z szambem np. w celach remontu.
Niewielkie ilości siarkowodoru powstają także w żywych komórkach. Jest to jeden z trzech znanych nauce gazów mających aktywność biologiczną (pozostałe dwa to tlenek węgla i tlenek azotu). Spowalnia metabolizm komórkowy, uruchamiając mechanizmy prowadzące do stanów przypominających hibernację.
Siarkowodór jest odczynnikiem charakterystycznym dla II grupy kationów w analizie jakościowej związków nieorganicznych.
Siarkowodór metodą syntezy bezpośredniej można wytworzyć po przez zmieszanie parafiny i siarki w stosunku wagowym 2:1 i ogrzewanie ich w kolbie.

WŁAŚCIWOŚCI
Bezbarwny gaz, ostry zapach, łatwo rozpuszcza się w wodzie
ZASTOSOWANIE
Odczynnik chemiczny w laboratorium