Skala pH

Skala pH to ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Skala ta jest oparta na stężeniu jonów oksoniowych - [H3O+] w roztworach wodnych. Dokładnie jest to:
pH = -log10[H3O+]
czyli minus logarytm dziesiętny ze stężenia jonów hydroniowych wyrażonych w molach na decymetr sześcienny.
Pojęcie pH wprowadził duński biochemik Sřren Sřrensen w 1909 r. (S.P.L. Sřrensen, C. R. Trav. Lab. Carlsberg 8, 1 (1909)). Oryginalnie pH zostało zdefiniowane jako minus logarytm ze stężenia jonów wodorowych (H+). Współczesne badania wykazały jednak, że wolne jony wodorowe (wolny proton) nigdy nie występują w roztworach wodnych, gdyż są natychmiast solwatowane wg równania:
H+ + H2O --> H3O+
W wielu podręcznikach jednak, dla uproszczenia, pomija się ten fakt i nadal podaje się starą, nieprecyzyjną definicję skali pH.

 

Korzystanie ze skali pH

Woda destylowana ma pH równe 7 (obojętne), chociaż, jeśli jest ona wystawiona na działanie atmosfery, będzie ono zwykle niższe ze względu na zakwaszający efekt dwutlenku węgla - gazu zawartego w powietrzu, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jednomolowy roztwór kwasu solnego ma pH równe 0, natomiast jednomolowy roztwór wodorotlenku sodu ma pH równe 14. Oznacza to, że są odpowiednio skrajnie kwaśne i skrajnie zasadowe. Jeszcze silniejsze roztwory mogą mieć pH nieznacznie większe od 14 lub nieznacznie mniejsze od 0.Tak więc roztwory kwaśne to te o pH mniejszym niż 7, a zasadowe to te o pH większym niż 7.

pH Coca Coli to ok. 2 , a pH wody z ogórków to ok 1. Sok żołądkowy ma pH ok. 1 - po posiłku jego pH zmienia się do ok. 3. Sucha skóra niemowlęcia ma pH ok. 6.5 - czyli jest lekko kwaśna.