Elektrolity i nieelektrolity

Elektrolity- to roztwory wodne substancji przewodzące prąd elektryczny
( kwasy, sole i zasady)

Nieelektrolity- to roztwory wodne substancji, nieprzewodzące prądu ( tlenki, alkohole, węglowodany)

 

 

 

 

Oranż metylowy - heliantyna - (nazwa systematyczna: 4-N,N-dimetyloaminoazobenzenosulfonian sodu) - organiczny związek chemiczny, barwnik, który posiada zdolność zmiany barwy pod wpływem zmian pH środowiska, dzięki czemu jest powszechnie stosowany jako wskaźnik pH. W temperaturze pokojowej jest to krystaliczne ciało stałe o intensywnie żółtej barwie. Jako wskaźnik pH stosuje się go w formie wodnego roztworu. Jest stosowany w miareczkowaniu alkacymetrycznym oraz jako składnik mieszanin, którymi się nasącza uniwersalne papierki wskaźnikowe. Oranż metylowy zmienia barwę z żółtej na czerwoną. W środowisku zasadowym i lekko kwaśnym (do pH=3,1) jest intensywnie żółty. W zakresie pH=3,1-4,4 zmienia stopniowo barwę na intensywnie czerwoną.Oprócz zastosowania jako wskaźnik jest też stosowany jako barwnik tkanin i włókien.

wzór heliantynywzór heliantyny

Fenoloftaleina - ( nazwa chemiczna: dihydroksyftalofenon, wzór sumaryczny: C20H14O4), organiczny związek chemiczny, stosowany głównie jako wskaźnik pH. W stanie czystym jest to bezbarwna substancja krystaliczna nierozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w alkoholach. Tt = 261oC. W laboratoriach spotykana jest głównie jako ok 10%, bezbarwny roztwór w etanolu. Fenoloftaleina jest wskaźnikiem alkacymetrycznym, tzn. zmienia formę z bezbawnej w środowisku kwaśnym na malinowoczerwoną w środowisku zasadowym. Służy głównie do miareczkowania roztworów o odczynie zasadowym. Jest też stosowana przy produkcji tzw. papierków uniwersalnych. Zakres pH zmiany barwy: 8,2 - 10,0. W lecznictwie stosowana niekiedy jako środek przeczyszczający. Stosowana także w produkcji znikających tuszy. Tu zmieszana jest z wodorotlenkiem sodu (NaOH), który reaguje w powietrzu z dwutlenkiem węgla, tworząc węglan sodu (Na2CO3). Zmiana pH powoduje zanik zabarwienia.

Uniwersalny papierek wskaźnikowy - potocznie papierek lakmusowy - wskaźnik, który wobec kwasów barwi się na różowo, a wobec zasad na niebiesko. Pozwala zatem wykryć ich obecność. W roztworach obojętnych jest neutralny czyli żólty.