Woda

Woda, czyli tlenek wodoru  to związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych (pokojowych) w stanie ciekłym.  W stanie gazowym wodę określamy mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia - lodem. Potocznie często do każdego ze stanów skupienia odnosi się słowo woda.

Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych. Większość występującej w przyrodzie wody jest "słona" (około 97,38%), tzn. zawiera dużo rozpuszczonych soli, głównie chlorku sodu. W wodzie rozpuszczonych jest też wiele gazów, najwięcej dwutlenku węgla.

Woda jest na Ziemi bardzo rozpowszechniona. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają 70.8% jej powierzchni, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Część wody znajduje się pod powierzchnią ziemi lub w atmosferze (chmury, para wodna). Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie (hydraty - zawierają tzw. wodę krystalizacyjną). Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i wody mineralne; najmniej woda z opadów atmosferycznych. Wodę o małej zawartości składników mineralnych nazywamy wodą miękką, natomiast zawierającą znaczne ilości soli wapnia i magnezu - wodą twardą. a) wzór cząsteczkowy b) model cząsteczki c) wzór elektronowy d) wzór kreskowy

Woda jako dipol

Wodory łączą się z tlenem za  pomocą wspólnych par elektronów, które  są przesunięte w stronę atomu tlenu. Taki rodzaj wiązana to wiązanie kowalencyjne spolaryzowane. Na skutek czego w cząsteczce wody powstają dwa bieguny: ujemny przy tlenie i dodatni przy wodorach. Przez istnienie tych ładunków woda ma budową polarną czym jest dipolem. Przez to może się mieszać tylko z substancjami o podobnej budowie. Dipole mają też zdolność łączenia się w grupy proces ten nazywa się asocjacją. 

Obieg wody w przyrodzie