Wiązania chemiczne

Atomy łączą się ze sobą za pomocą wiązań chemicznych, tworząc cząsteczki. Za tworzenie się wiązań odpowiedzialne są elektrony walencyjne. Każdy atom dąży do uzyskania trwałego stanu elektronowego, czyli ośmiu elektronów walencyjnych tworzących oktet elektronowy.

Rodzaje wiązań

Wiązanie kowalencyjne (atomowe)- powstaje gdy atomy łączą się za pomocą wspólnych par elektronów. dzielimy je na :

a) niespolaryzowane- wspólna para elektronów jest na środku np:

b) spolaryzowane- wspólna para elektronów zostaje przesunięta w stronę atomu o większej liczbie elektronów np:

 

  Wiązanie jonowe to rodzaj wiązania chemicznego.   Istotą tego wiązania, jest utworzenie pary jonowej na skutek przeskoku jednego lub więcej elektronów z jednego atomu na drugi. Powstałe w ten sposób różnoimienne jony są z sobą związane zwykłym oddziaływaniem elektrostatycznym. Wiązania jonowe powstają między atomami o bardzo dużej różnicy elektroujemności, co oznacza w praktyce, że występują one tylko między atomami metali i wodoru a atomami pierwiastków niemetalicznych. np:

Jon to atom lub grupa atomów połączonych wiazaniami chemicznymi, która ma nadmiar lub niedomiar elektronów w stosunku do protonów. Obojętne elektrycznie atomy i cząsteczki związków chemicznych posiadają równą liczbę elektronów i protonów, jony zaś są elektrycznie naładowane dodatnio lub ujemnie. Jony naładowane dodatnio nazwa się kationami, zaś ujemnie anionami. Jony mogą występować samodzielnie, w stanie wolnym (zwykle w fazie gazowej) lub tworzą tzw. pary jonowe, które mogą być luźno z sobą związane lub odwrotnie mogą tworzyć silne wiązania. Silnie związane pary jonowe tworzą chemiczne wiązania jonowe, obecne w wielu związkach chemicznych.