Reakcje chemiczne

Reakcje można podzielić na podstawowe typy: synteza, analiza i wymiana. Wymianę dodatkowo dzieli się na pojedynczą i podwójną.

Schematycznie można je przedstawić następująco:

Zapis reakcji Typ reakcji
A+B -> AB synteza - z dwóch lub więcej substancji prostych powstaje jedna złożona
AB -> A+B analiza (rozkład) - z substancji złożonej dwie lub więcej substancje proste
AB+C -> AC+B wymiana pojedyncza - z dwóch lub więcej substancji powstają inne, przy czym jedna z nich jest prostsza
AB+CD  -> AD+CB wymiana podwójna - z dwóch substancji powstają inne, przy czym wszystkie reagenty są substancjami złożonymi.

      Ze względu na efekty energetyczne towarzyszące reakcjom możemy je podzielić na dwa typy:

 1. Egzoenergetyczne - przebiegające z wydzieleniem energii w postaci ciepła lub wykonywanej przez reagujący układ pracy (np. spalanie gazu)

2. Endoenergetyczne - przebiegające z pochłanianiem energii z otoczenia (np. karmelizacja cukru w wyniku jego ogrzewania)       

W reakcjach egzoenergetycznych energia powstająca w wyniku tworzenia się produktu reakcji jest większa od energii jaka została dostarczona do zapoczątkowania reakcji, dlatego też nadmiar tej energii jest wydzielany w postaci ciepła.

        

 

 

W reakcjach endoenergetycznych dostarczana z zewnątrz energia jest zużywana na rozerwanie wiązań pomiędzy atomami w cząsteczkach związku. Wydzielająca się energia będąca efektem tworzenia się nowych wiązań jest mniejsza niż energia potrzebna do dalszego przebiegu reakcji, dlatego trzeba cały czas uzupełniać brakującą energię.